Skip to main content

Blog entry by Admin User

SAT - TAM BILGI

SAT - TAM BILGI

SAT SINAVI

Açılımı Scholastic Aptitude Test olan SAT sınavı, lise eğitiminden sonra yurt dışında üniversite okumak isteyen öğrencilerin lise düzeyinde öğrenmiş oldukları bilgileri, hangi düzeyde kullanabildiklerini, eleştirel düşünme becerilerini ve analiz yeteneğini ölçebilme için düzenlenmiş olan bir üniversiteye giriş sınavıdır. ABD’de bulunan üniversitelerde öğrenim görmek isteyen öğrenciler başta olmak üzere, Türkiye’de okumak isteyen yabancı uyruklu öğrencilerin de bu sınava girmeleri gerekmektedir.

College Board tarafından düzenlenen SAT sınavı Reasoning Test ve Subject Test olmak üzere iki ayrı sınavdan oluşur. 2016 yılında değişen sistemi ile SAT sınavına kağıt tabanlı veya bilgisayar tabanlı olarak girilebilir.

 

  • SAT sınavı adayların yazılı, sözlü ve matematiksel becerilerini değerlendirmektedir.
  • SAT testinde, her soru 4 şık barındırır.
  • Sınav 2016 tarihinden itibaren 2.400 yerine 1.600 puan üzerinden değerlendirilmektedir.
  • SAT Sınavı için yaş kriteri yoktur.
  • SAT Sınavı her yıl Ekim, Kasım, Aralık, Mart, Mayıs, Haziran ve Ağustos olmak üzere yılda 6-7 kez ve Cumartesi günleri düzenlenir.
  • Aynı gün içerisinde hem Reasoning hem de Subject testlerine girmeniz mümkün değildir.
  • SAT Sınav sonuçları 2 hafta içerisinde açıklanmaktadır.

 

SAT 1 Reasoning Test

SAT 1 Reasoning Test, 3 saat 45 dakika süren çoktan seçmeli bir sınavdır. Reasoning Test öğrencinin sayısal ve sözel yeteneğini ölçmeyi amaçlamaktadır. SAT 1 Reasoning Test Mathematic, Critical Reading ve Writing olmak üzere 3 bölümden oluşmaktadır. Her bölümün skoru 200 ile 800 arasında puanlandırılmaktadır.

Amerika’da bulunan üniversitelere yapılan başvurulurda SAT 1 Reasoning Test sınavının 3 bölümünün de sonucu dikkate alınırken, yabancı uyruklu öğrencilerin Türkiye’deki üniversitelere başvurularında sadece Mathematic ve Critical Reading testlerinin sonuçları dikkate alınırken, Writing bölümü değerlendirmeye alınmamaktadır.

 

SAT Deneme Sınavı

SAT deneme sınavı, katılımcıların okuma, yazma ve analiz etme yeteneğini ölçmeyi amaçlamaktadır. Deneme sınavı isteğe bağlıdır, ancak bazı üniversite ve yüksek lisans programları başvuru için SAT deneme sınavını da istemektedir.


  • Share

Reviews